Ahogy azt az áprilisi könyvújdonság-ajánlóban már említettem: ez az egész „vírus-mizéria” komoly hatással van a könyvszakmára is, rengeteg beharangozott újdonság megjelenése csúszott/csúszik. Szerencsére azonban nem maradunk így sem friss olvasnivalók nélkül, és talán elkezdünk szép lassan kilábalni ebből a nagyon furcsa, különösen elszigetelt élethelyzetből is, hogy fokozatosan újrainduljon az élet. Másképp, máshogy, bizonyos tanulságokat - remélhetőleg - levonva…
Úgyhogy legyen a mostani egy reményt adó könyvújdonság-ajánló: 7 nemrégiben megjelent, illetve hamarosan érkező, izgalmasnak tűnő olvasnivalóval. Köztük egy elképesztően népszerű sorozat előzményregényével, egy „járvány-könyvvel”, híres emberek kis kedvenceivel, legendákkal teli sorozatgyilkosos krimivel, szorongásoldó tippek gyűjteményével, vagy épp egy sokak által kedvelt orosz szerző új elbeszéléseivel.

Az Éhezők Viadala előzményregénye
A becsvágy hajtja.
A küzdelem élteti.
De a hatalomnak megvan az ára.

Az esélyek azonban ellene szólnak. Azt a megalázó megbízatást kapja ugyanis, hogy a 12. körzet lány kiválasztottját mentorálja, a legaljának a legalját. Sorsuk ezzel végleg összefonódik – Coriolanus minden döntése kedvezményekhez vagy kudarchoz, csillogáshoz vagy csődhöz vezethet. Az arénán belül életre-halálra szóló harc következik, az arénán kívül pedig Coriolanus elkezd együttérezni megpecsételt sorsú kiválasztottjával… és mérlegelnie kell, hogy a szabályok követése-e a fontosabb, vagy a túlélés. Kerül, amibe kerül.


Ulickaja végtelen empátiával és páratlan emberismerettel rajzolja meg portréikat, történetei egyszerre vigasztalóak és felkavaróak.
A figyelmes olvasó pedig még Enyedi Ildikó Testről és lélekről című Arany Medve díjas filmjére is találhat utalásokat az elbeszélésekben.


A CoVid-19-járvány talán korunk legjelentősebb egészségügyi vészhelyzete.
Feltárja világunk összetettségét, társadalmi, politikai, gazdasági, interperszonális és lélektani logikáját. Amit most átélünk, az túlmutat az identitáson, a kultúrákon. Olyan erőfeszítést kíván a képzeletünktől, amilyenhez normális körülmények között nem vagyunk hozzászokva: látnunk kell, hogy megbonthatatlanul kötődünk egymáshoz, és az egyéni döntéseinkben is tekintettel kell lennünk másokra. A járványban egységes organizmus vagyunk, közösség, amely a teljes emberiséget magában foglalja. Járvány idején a szolidaritás hiánya mindenekelőtt a képzelet hiányossága.

Tasio Ortiz de Zárate, a közkedvelt régész, akit húsz évre ítéltek egy gyilkosságsorozatért, amely egész Vitória lakosságát rettegésben tartotta, hamarosan szabadul. Már csak néhány napot kell a börtönben töltenie, amikor az öldöklés újrakezdődik: az Öreg Katedrálisban egy húszéves pár meztelen holttestére bukkannak.
Unai López de Ayala, bűnügyi profilalkotásban jártas fiatal nyomozó megszállottan igyekszik elejét venni a további gyilkosságoknak. Módszerei rendre felbosszantják a felettesét, Alba főhadnagyot, aki történetesen nő, és akivel ráadásul nyomozás közben zavaros szerelmi viszonyba bonyolódik.
Az idő mintha ellenük dolgozna, és Vitória lakóira újra minden sarkon veszély leselkedik. Ki lesz a következő áldozat?
A fehér város csöndje egy trilógia első kötete. A mű alapján forgatott film 2019-ben került spanyolországi forgalomba. A sorozat további részei: Vízáldozatok; Az idő urai.

99 egyszerű módszer, hogyan uraljuk rejtett erőforrásainkat

A sikeres média- és üzleti tanácsadóvá vált férfi megosztja velünk életének legfélelmetesebb, legkeményebb és legmagányosabb időszakát, amikor nem becsülte eléggé önmagát, így a stressz, a depresszió és az érzelmi hullámvölgyek uralták a hétköznapjait. Ám a gyakorlatoknak köszönhetően Julian megtanulta, hogyan használhatja ki a szorongásban rejlő erőt.
A szerző roppant őszinte, motiváló, orvosilag is alátámasztott, hiteles és – nem utolsó sorban szellemes – meglátásait olvasva világossá válik számunkra, miért ajánlják jó szívvel neves sportolók, orvosok, üzletemberek, jógik, nyugati és keleti spirituális vezetők a nemzetközi sikereket elért könyvet.


A Kis kedvencek és híres gazdáik elmeséli, milyen kötelékek szövődtek világhírű tudósok, képzőművészek, írók, költők és e kivételes teremtmények között. Az állatoknak bejárásuk volt gazdájuk dolgozószobájába, műtermébe, és kitörölhetetlen nyomot hagytak az alkotásaikon és az életükben.
A gazdagon illusztrált, elbűvölő könyv különleges szemszögből, humoros közvetlenséggel mutatja be, mennyire bensőségessé válhat állat és ember kapcsolata.

A másik út – Hogyan fordítottam hátat a haszid közösségnek
[Bár az áprilisi könyvújdonságok között már ajánlottam a könyvet, a járványhelyzet miatt közben úgy tűnt, hogy mégis kora őszre csúszik a könyv megjelenése. Szerencsére azonban mégis sikerült előrehozni a megjelenését, így újfent felhívnám rá a figyelmet - egyúttal pedig a könyv alapján készült minisorozatot sem érdemes kihagyni Netflixen.]

Deborah fuldoklott a mind érzelmi, mind testi értelemben diszfunkcionális házasságban, és a közösségben, amely nagyon szűk teret hagy a nőknek, legyenek bármennyire tehetségesek. Deborah-t pánikrohamok gyötörték, és elképzelése sem volt arról, hogyan enyhíthetne szorongásán.
Kilátástalan helyzetében fokozatosan találta meg a kiutat: miután megszületett a fia, egyre világosabbá vált számára, hogy képtelen megfelelni a haszid zsidó közösség elvárásainak, és maga mögött kell hagynia addigi életét. Egy bátor elhatározással feláldozott hát mindent, amit addig ismert, hogy szabad lehessen, és gyermekét is szabad embernek nevelhesse.
Deborah Feldman kötetének megjelenése óriási vihart kavart, korábbi közössége üldözte és számtalan alkalommal megfenyegette. Ő mégsem bánja, hogy mindenki számára elérhetővé tette történetét, mivel hisz abban, hogy könyvével párbeszédet kezdeményezhet a zárt vallási közösségekben tapasztalható gyakori elnyomásról és bántalmazásról, és hangot adhat azoknak, akikre korábban senki sem figyelt. A könyv alapján készült sorozat 2020 márciusától látható a Netflixen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése